Przed nami kolejna odsłona zmagań Sprytnych Detektywów.
Tematem , którym zajęliśmy się w tym miesiącu były „Siły Natury” występujące w przyrodzie. Początkowo zapoznaliśmy się z nowymi pojęciami takimi jak: siła tarcia, ciśnienie hydrostatyczne czy siła odśrodkowa. W tym samym dniu przeprowadziliśmy szereg bardzo ciekawych eksperymentów , a dzięki zaangażowaniu naszej Pani od zajęć chemicznych Agnieszce Bruździe wzięliśmy udział w bardzo ciekawym pokazie( przy użyciu produktów życia codziennego) …my sami również byliśmy bardzo zaangażowani w to przedsięwzięcie. Tego typu eksperymenty chemiczne spełniły kluczową rolę podczas poznawania tak trudnych pojęć , o których mieliśmy okazję usłyszeć po raz pierwszy. Umożliwiło to nam nie tylko rozwijanie naszych aktywności jak i tym samym kształtowanie samodzielności w naszych działaniach.
Dalszoplanowe zajęcia naszych „Ambasadorów Nauki” było to poznanie zasad grawitacji , środka ciężkości oraz stanu nieważkości. Lekcje te były zapoczątkowane grą dydaktyczną „Grawitacja i skoki” (chwytając podchwytem przedmiotów wybranych specjalnie przez nauczyciela).
Dzięki tej zabawie zdaliśmy sobie sprawę jak przedmiot przyciągany jest przez ziemię, analizując tym samym pojęcie grawitacji. Nie mogło również zabraknąć doświadczeń z użyciem piórka , kartki papieru oraz piłki tenisowej. Obejrzeliśmy również film na którym astronauci przebywający na księżycu (misja Apollo V) gdzie nie ma atmosfery, puszczali jednocześnie piórko i młotek. Przedmioty te spadły równocześnie , ponieważ nie doznały zjawiska oporu powietrza.
Zajęcia te uważamy, za bardzo udane;)